Jsme moc rádi, že v této napjaté době máme milou zprávu, a to že se k nám opět po zimní dovolené vrátili čápi :)

17.3. - pondělí: se na komíně u "přídružky" objevil před 17. hod. čáp Heřman. Letos dorazil o více jak týden oproti předchozím letům. V celé ČR je v tuto chvíli obsazeno více jak 60 hnízd.

 

18.3. - úterý: přiletěla kolem 10. hod. i jeho družka. Teď už se budeme netrpělivě těšit o kolik nových čápů rozšíří svoji populaci.

  

 

Nohy od bahna a opět jako loni zálusk na auto antény - holomek jeden! 

 21.5. 

Letos se nám čapí rodinka rozrostla o 2 malé čápátka. Dnes jim bude cca 14 dní :) 

  

11.6.

Naše čapí rodinka pěkně pohromadě. Rodiče je pilně krmí a tak rostou jako z vody.

  

 

 9.7.

Tak ti naší opeřenci pomalu dorostli a minulý týden začali postupně zkoušet na co jsou dobrá křídla🙂. Teda začali pomalu trénovat, jak se s nimi musí mávat, aby letěli.
V pondělí to došlo až tak daleko, že ten starší oblétl první okruh okolo hnízda - vlastně tři, protože až napotřetí se mu podařilo přistát zpět na hnízdě. No a včera (ve středu 8.7.) se už přidal i ten mladší. Zatím jim potravu ještě shání rodiče, ale nebude to dlouho trvat a budou se muset o potravu začít starat sami.
 
Zprávy ze sousedního hnízda v Zálší letos bohužel nejsou tak veselé. Zde se postupně narodilo celkem 5 čápat, ale přišli přívalové deště a protože mláďata nebyla ještě dostatečně opeřená, došlo postupně během jednoho týdne k úhynu čtyř mláďat🖤.Podobná situace se odehrála v několika dalších hnízdech v republice.

 

 

4.8.

Zřejmě poslední foto celé rodinky ještě pohromadě na hnízdě. V současné době už mladí loví potravu zcela sami a na hnízdo se již vrací jen sporadicky. Na něm tráví svůj čas jenom staří. Do čtrnácti dnů se postupně mládež vydá na svoji první pouť do zimovišť. Jsou už zaznamenané první houfování, což je toho jenom důkazem, že odlety brzy započnou.

Foto J. Rensa