2.5.2022

Po obsazení hnízda celým párem prozatím nic nenasvědčovalo, že budeme sledovat věci, kterých jsme v dlouhé řadě minulých let byli svědky. Leč bohužel, zatím až do 30.4. prakticky vidíme stále stejnou situaci a to v podobě toho, že občas přinesou nějaký ten materiál na hnízdo, páří se, několik hodin v kuse jeden z nich sedí na hnízdě a nebo naopak řadu hodin na hnízdě není ani jeden, což svědčí o jednom - zatím nezahnízdili a obávám se, že asi již nezahnízdí.
Co ovšem nezapomněli, je špinění a poškozování aut v blízkém, nebo vzdálenějším okolí.
Zatím jsem neměl možnost do hnízda pomoci techniky nahlédnout, zda v něm jsou nějaká vejce, či nikoliv. S posteskem mohu jenom konstatovat, že na mnohých hnízdech v blízkém, či vzdáleném okolí již čápi zahnízdili a sedí v průměru na čtyřech vejcích v hnízdech (v mnohých dokonce i pěti) již skoro čtrnáct dní. Dle chování tohoto páru se lze domnívat, že s největší pravděpodobností je samice neplodná, ale hnízdo se budou snažit udržet i nadále. Rád bych se mýlil, ale asi nejsem daleko od pravdy. Uvidíme, co přinesou příští dny ...

JR

 

Čápi jsou tu 😊

11.4.2022

DSCN1969  DSCN1974

První čáp přiletěl ve středu 6.4. mezi 15,30 až 15,45 hodin. Obhlédl hnízdo, odpočinul si a po cca půlhodině odletěl na kontrolu k rybníkům. Po cca hodině se vrátil, poseděl na hnízdě a opět vyrazil do terénu. Ve čtvrtek a pátek byl střídavě na hnízdě a v terénu. Občas už donesl na hnízdo nějakou tu větévku.

K mému velkému překvapení v sobotu 9.4. v té šílené čusteřici (hnusném počasí) dorazil druhý z páru a podle velikosti samička. To bylo těsně před 14. hodinou. Po přivítání a sáhodlouhém klapání došlo i vzápětí na páření. Byli nějakou dobu v terénu a pak se oba přiřítili na hnízdo.

Bohužel se stalo, čehož jsem se tak trochu obával: Po 15. hodině dorazil třetí kus a chtěl na hnízdo také. Naštěstí k žádným bojům zatím nedošlo a pár dával dost důrazným klapáním najevo, že tu jsou pány oni. Po chvíli kroužení kolem hnízda odletěl, ale cca po hodině se objevil znovu a situace se opakovala. Docházím k závěru, že ten pár je ten nový z loňska a ten třetí jedinec je z toho původního páru, který tu hnízdil řadu roků před nimi…

Uvidíme, co se bude dít dále. Snad to chudák pochopí a odletí a dá pokoj. Jinak by mohly být zase problémy.

J. Rensa