8.6.2022

V posledních dnech se opět množí dotazy, jak je to s tím naším čapím párem.

Tak tedy: Zpočátku vše nasvědčovalo, že zahnízdí. Bohužel, opak je pravdou. Jaký je důvod, či příčina, se mně doposud nepodařilo vypátrat a asi ani nepodaří. Skutečností je, že dokáží na hnízdě sedět klidně celý den, ale pak jsou chvíle či hodiny, kdy na hnízdě není ani jeden. Bohužel poskakování po autech je bavit nepřestalo, leč to provozují již s menší intenzitou. Ale našli si jinou oblibu - vyhání ze školních komínů a větraček kavky, kterým se to ale vůbec nelíbí. A tak lze pozorovat mnohdy dost humorné scénky, jak se hašteří o místo na komínech. S povzdechem koukávám na webové kamery na okolních hnízdech, jak přicházeli na svět čápata, jak postupně rostou a podobně. Zdá se, že letošní populace by mohla být docela početná, protože se to v hnízdech mláďaty jenom hemží.  

A ještě jednu poznámku si dovolím ke kameře na našem hnízdě. Tak pokud by měla situace nadále pokračovat touto cestou, tak říkám montáži kamery zatím rázně NE. Byla by to jenom zbytečná investice. Až vychovají alespoň jednu generaci, nebo hnízdo obsadí jiný normální pár, pak jsem ochoten se o ní znovu bavit.

JR

DSCN2499 DSCN2500

 

2.5.2022

Po obsazení hnízda celým párem prozatím nic nenasvědčovalo, že budeme sledovat věci, kterých jsme v dlouhé řadě minulých let byli svědky. Leč bohužel, zatím až do 30.4. prakticky vidíme stále stejnou situaci a to v podobě toho, že občas přinesou nějaký ten materiál na hnízdo, páří se, několik hodin v kuse jeden z nich sedí na hnízdě a nebo naopak řadu hodin na hnízdě není ani jeden, což svědčí o jednom - zatím nezahnízdili a obávám se, že asi již nezahnízdí.
Co ovšem nezapomněli, je špinění a poškozování aut v blízkém, nebo vzdálenějším okolí.
Zatím jsem neměl možnost do hnízda pomoci techniky nahlédnout, zda v něm jsou nějaká vejce, či nikoliv. S posteskem mohu jenom konstatovat, že na mnohých hnízdech v blízkém, či vzdáleném okolí již čápi zahnízdili a sedí v průměru na čtyřech vejcích v hnízdech (v mnohých dokonce i pěti) již skoro čtrnáct dní. Dle chování tohoto páru se lze domnívat, že s největší pravděpodobností je samice neplodná, ale hnízdo se budou snažit udržet i nadále. Rád bych se mýlil, ale asi nejsem daleko od pravdy. Uvidíme, co přinesou příští dny ...

JR

 

Čápi jsou tu 😊

11.4.2022

DSCN1969  DSCN1974

První čáp přiletěl ve středu 6.4. mezi 15,30 až 15,45 hodin. Obhlédl hnízdo, odpočinul si a po cca půlhodině odletěl na kontrolu k rybníkům. Po cca hodině se vrátil, poseděl na hnízdě a opět vyrazil do terénu. Ve čtvrtek a pátek byl střídavě na hnízdě a v terénu. Občas už donesl na hnízdo nějakou tu větévku.

K mému velkému překvapení v sobotu 9.4. v té šílené čusteřici (hnusném počasí) dorazil druhý z páru a podle velikosti samička. To bylo těsně před 14. hodinou. Po přivítání a sáhodlouhém klapání došlo i vzápětí na páření. Byli nějakou dobu v terénu a pak se oba přiřítili na hnízdo.

Bohužel se stalo, čehož jsem se tak trochu obával: Po 15. hodině dorazil třetí kus a chtěl na hnízdo také. Naštěstí k žádným bojům zatím nedošlo a pár dával dost důrazným klapáním najevo, že tu jsou pány oni. Po chvíli kroužení kolem hnízda odletěl, ale cca po hodině se objevil znovu a situace se opakovala. Docházím k závěru, že ten pár je ten nový z loňska a ten třetí jedinec je z toho původního páru, který tu hnízdil řadu roků před nimi…

Uvidíme, co se bude dít dále. Snad to chudák pochopí a odletí a dá pokoj. Jinak by mohly být zase problémy.

J. Rensa