Čápi 2024

15. 5. 2024

zobrazeno 719 x

Aktuality z hnízda 15.5.2024

Na hnízdě byl vcelku poklid – oba se střídali v sezení na vejcích a my věděli, že se blíží čas líhnutí. V pátek 10. května jsme krátce po obědě zpozorovali, že dospělý vyvrhuje do hnízda potravu. To bylo neklamné znamení že ve hnízdě je nový život. A opravdu. Po chvíli detailního pozorování hnízda dalekohledem se nám podařilo na krátkou chviličku zpozorovat jednu hlavičku – tedy potvrzeno. Bohužel v neděli 12.5. jsme ani jednou krmení nezaznamenali. Proč nám bylo jasné hned v pondělí ráno, kdy jsme dostali od pracovníků z PV zprávu, že našli na dvoře pod hnízdem uhynulé čápě. Navečer se podařilo provést menší inspekci hnízda dronem a hned nám bylo veseleji. Ve hnízdě další 4 vejce a z toho dvě s narušenou skořápkou – tedy se na svět klubou další dva. A již od úterý 14.5. oba rodiče opět donáší do hnízda pilně potravu. Tak si jenom přejme, aby vše dobře pokračovalo.

jr

K 2. dubnu bylo zkontrolováno v celé ČR 1.234 hnízd. Na 470 hnízdech je již pozorován celý pár a na 249 hnízdech alespoň 1 jedinec.
V řadě hnízd se již začínají objevovat první vajíčka.
K nám dolétl první čáp 23. března v dopoledních hodinách a druhý 26. března krátce po obědě.
Bohužel se to již neobešlo o opětovný boj o hnízdo. Zřejmě se ho pokouší získat zpět zbylý samec z toho nešťastného páru z minulých let.
Pokud by jste chtěli sami sledovat život na různých hnízdech, tak zde je odkaz na mapu čapích hnízd:

Čapí hnízda | Projekt České společnosti ornitologické (birds.cz)
JR

Evropský fond pro regionální rozvoj