O městysu

V současnosti jsou České Heřmanice dynamicky se rozvíjející městys. K tomu nahrává i strategická poloha uprostřed trojúhelníku mezi městy Vysoké Mýto, Choceň a Litomyšl. České Heřmanice se nacházejí takřka uprostřed Pardubického kraje.

Městys má celkem čtyři místní části České Heřmanice, Chotěšiny, Netřeby a Borová, které se rozkládají na dvou katastrálních územích České Heřmanice a Chotěšiny o rozloze necelých 997 hektarů v průměrné nadmořské výšce 309 m nad mořem a spravuje jej sedmi členné zastupitelstvo. Žije zde 605 obyvatel. (České Heřmanice 419, Netřeby 77, Chotěšiny 74 a Borová 35 obyvatel). Demografický vývoj městyse má mírně vzestupnou tendenci a průměrný věk obyvatel je 40 let.

První písemná zmínka o Českých Heřmanicích je zaznamenána z roku 1226. Ostatní místní části jsou mladší – Chotěšiny (1307), Netřeby (1661) a Borová (1698). V roce 2006 byly Českým Heřmanicím uděleny symboly znak a vlajka. V modrém štítu na stříbrné, vodorovně položené rybářské vrši stojící dva zlatí dvouocasí přivrácení lvi s červenou zbrojí a vyplazenými jazyky, držící nad hlavami knížecí korunu. V roce 2012 byly České Heřmanice oceněny zlatou stuhou v soutěži Vesnice Pardubického kraje“.

Rok 2016 byl pro České Heřmanice velice významný, protože od 14. dubna mohou opět po 93 letech používat status MĚSTYSE, který na základě žádosti zastupitelstva obce stanovil svým rozhodnutím předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Návštěvníci městyse si mohou prohlédnout venkovskou krajinu plnou rybníků po značené cyklotrase. Zástavba je především vesnického rázu, i když místní část České Heřmanice tvoří poměrně sevřený urbanistický tvar připomínající městečko. Nachází se zde řada historicky významných památek – sýpka, hospodářské stavení č. p. 30, katolický a evangelický hřbitov a drobné sakrální stavby. Největší dominantou Českých Heřmanic je však kostel sv. Jakuba Většího.

Občanská vybavenost je na velice dobré úrovni. Nachází se zde úřad městyse, základní škola, mateřská škola, veřejná knihovna, pošta, prodejna se smíšeným zbožím, kulturní dům, tři hasičské zbrojnice, fotbalové hřiště a Centrum volnočasových aktivit se sociálním zázemím, víceúčelovým hřištěm, běžeckou dráhou, cvičnou tenisovou stěnou a hřištěm pro předškolní děti. Všechny místní části jsou napojeny na vodovod a je zde veřejné osvětlení. Plynovod je zaveden v Českých Heřmanicích a Netřeby. Kanalizace a ČOV je provozována jen v Českých Heřmanicích.

Společenský život je velmi bohatý. Místní spolky – Svatojakubská Farnost, Sbor dobrovolných hasičů České Heřmanice, Netřeby a Chotěšiny, Tělovýchovná jednota Sokol České HeřmaniceKomunitní škola České Heřmanice, Českoheřmanští aktivní senioři – Čas 55+, základní a mateřská škola ve spolupráci s městysem pořádají každoročně přes čtyři desítky kulturních, sportovních a společenských akcí. Tradiční a hojně navštěvované jsou především: tematické výstavy (jarní, podzimní, adventní, divadelní představení, koncerty a besedy, Masopust se zabijačkovými hody, pálení čarodějnic, oslavy Sv. Floriána a branný závod dětí, dětský den, Staročeský jarmark, fotbalová utkání, lampiónový průvod, plesy, rozsvěcování vánočního stromečku, Česko zpívá koledy a v neposlední řádě silvestrovský ohňostroj, na který přijde až 450 místních a přespolních diváků).

Významní partneři při prosazování rozvojových projektů našeho městyse jsou Sdružení místních samospráv České republiky, Mikroregion Vysokomýtsko a Místní akční skupina Litomyšlsko.

Kromě toho všeho nezapomíná městys na opravu nemovitostí ve vztahu k úspoře energií a vytápění z alternativních zdrojů energie, výsadbu zeleně, a především klade důraz na celkový rozvoj. Vždyť za posledních 16 let bylo, i díky obdrženým dotacím ve výši 55 mil. Kč, proinvestováno bezmála 74 mil. Kč. A to vše se snažíme se spoluobčany projednávat komunitně, aby se České Heřmanice staly dobrým místem pro život.

HISTORIE

Evropský fond pro regionální rozvoj