Aktuality

Městys České Heřmanice Vás všechny srdečně zve na Divadelní estrádu v podání Divadelní společnosti Jožina Janouška.

V sobotu 18.3. od 19 hod. v kulturním domě v Českých Heřmanicích.

Vstupenky ke stolu je možné zakoupit již nyní v předprodeji na Úřadu městyse za 100 Kč/os.

Na místě pak bude možné vstupenky zakoupit za 150 Kč/os.

Před představením, o přestávkách a po jeho ukončení bude možnost si zakoupit občerstvení (v průběhu konání představení bude kiosek s občerstvením uzavřen).

Letošní masopust jsme všichni přítomní začali otázkou, zda se v obci ví či neví, že je dnes tradiční heřmanická akce - masopustní průvod masek, který se opět konal po dvouleté nechtěné pauze.

Starosta dal průvodu povolení a masopustní veselí mohlo začít. Masky i přihlížející se přemístili připraveným autobusem na statek k Jůvom, kde nás mile přivítali a kde na nás silně zapůsobilo setkání s paní Boženkou Jůvovou, která v únoru oslaví nádherných 100 let. Choceňačka jí zahrála pod okny a ona nám všem popřála zdraví, aby v naší zemi bylo dobře a měli jsme se rádi.

Následoval pěší přesun do stodoly bývalého zájezdního hostince na Borovou, který na chvíli opět díky masopustnímu veselí ožil. Další zastavení nás čekalo v Chotěšinkách, na jejich náměstí u poštovních schránek, odkud jsme se opět autobusem přesunuli do Chotěšin, kde jsme absolvovali další čtyři milá zastavení. Všude kde jsme byli, jsme se krásně pobavili, zatancovali si a osvěžili se slanými, sladkými i tekutými dobrotami. Všem hostitelům srdečně děkujeme za jejich pohostinnost.

Masopustní veselí jsme ukončili tradičním pohřbením basy u hasičské zbrojnice v Chotěšinách, kde pak na nás čekalo teplíčko a občerstvení, o které se postarali místní občané. I přes malou účast masek i přihlížejících se letošní masopust opět vydařil a všichni přítomní si ho moc užili. Děkujeme kapele Choceňačce, která průvod hudebně doprovázela, a hlavně Miloši Víchovi „Heřmanovi“, který průvod doprovázel slovně a většinou né jedno oko zůstalo suché při jeho vtipných komentářích.

Foto M. Gregorová

Foto J. Rensa

 

Ve druhém kole volby prezidenta České republiky, které se konalo ve dnech 27. a 28. ledna, bylo v městysi České Heřmanice odevzdáno celkem 364 platných hlasů. Volební účast dosáhla 79,44 %. Celkem 219 hlasů, které představují 60,16 %, odevzdali voliči Petru Pavlovi. Andrej Babiš získal 145 hlasů, což je 39,84 % odevzdaných platných hlasů. 

V sobotu 31.12.2022 jsme se tradičně již 18.00 hod. sešli na místním fotbalovém hřišti, abychom se společně rozloučili se starým rokem tradičním silvestrovským ohňostrojem.

Celý záznam ohňostroje můžete shlédnout zde. 

 

Od 1.1.2023 bude zrušen kontejner pro velkoobjemový odpad u sběrného místa na Netřeby u č.p. 26. Sběr velkoobjemového odpadu bude probíhat ve stanovených termínech v průběhu roku. O těchto termínech a místech sběru budete předem informováni.

Loading...

Klidová zóna Heřmanka

Níže máte možnost prohlédnout si 3 pracovní verze studie klidové zóny Heřmanky - veřejného prostoru uprostřed Městyse České Heřmanice, které vznikly na základě zadání, které bylo vytvořeno se zapojením veřejnosti nejprve v říjnu 2017 a po té v únoru 2018, kde byli přítomni již i oslovení architekti.

Zájmem kreativní skupiny občanů bylo, aby místo sloužilo jako místo setkávání, a to mezigeneračně - od dětí po seniory - a současně aby skýtalo jednotlivým skupinám jak aktivity, tak odpočinek. Mělo by se jednat o prostor ze všech stran přirozeně přístupný a vybízející ke vstupu - samozřejmě bez bariér. Účastníci setkání preferovali v prostoru stavbu komunitního domu pro seniory, kde se nabízí využití přízemí jako veřejné (a mezigenerační - např. i ordinace lékaře/ů). Značný zájem je na přítomnosti vody ve venkovním prostoru v různých podobách. Výzvou pro architektonický návrh byl vzájemné sladění různých druhů aktivit tak, aby se zájmové skupiny vzájemně neomezovaly a neohrožovaly. Důraz na zeleň (stromy) a použití přírodních materiálů by měly jak pro občany, tak pro návštěvníky zdůrazňovat venkovsky charakter (příjemného) místa, tak aby střed městyse sám vybízel k návštěvě.

Začátkem listopadu je plánované další veřejné setkání, kde se budete moci k daným studiím vyjádřit. Přesný termín bude zveřejněn min. 14 předem. Na studie je možné nahlédnout i na úřadu městyse, kde jsou pro Vás připravený k nahlédnutí v papírové podobě.

Pracovní verze studie (obecná část, varianty 01 až 03)

Obecná část - základní info

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkaz na videa s vizualizací 

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkazy na 3D model všech tří variant k virtuálnímu "procházení":

varianta01: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: tAePANtOrp

varianta02: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: LHz6y2CxEa

varianta03: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: FwO6M1byhf