Aktuality

1.6.2023

Minulý týden v neděli jsme poprvé zpozorovali, že dospělí čápi vyvrhávají krmení do hnízda. To je neklamná známka, že ve hnízdě je nový život. přístavbou hnízdo doznalo větší hloubky a tak nebylo možné zjistit ,kolik nových čápat ve hnízdě je. Koncem minulého týdne (26.5.) jsme se vrátili z menších cyklotoulek a hned po zabydlení se opět stalo hnízdo středem pozornosti. Zprvu se podařilo zahlédnout pouze jednu hlavičku, ale s přibývajícími dny se výsledky pozorování lepšily. V úterý 30.5. jsme už mohli potvrdit 2 kousky. Ve středu 31.5. pomalu snad budeme moci říci - jsou tam tři, ale ještě bez záruky. Přesnější informace si přečtete v připravovaném 2. čísle Heřmánku.

2.5.2023

Prvních 14 dní to vypadalo, že u nás letos snad čápi nebudou. Proč? Nu chvilku byli, chvíli nebyli, jednou jeden, pak zase oba až do 15.dubna – to již tu zůstali oba a vzápětí byli nuceni i bránit hnízdo proti dalším dvěma párům. Pak se to už překlopilo do běžného stereotypu - páření, úprava a dostavba hnízda, snůška vajec a od 20. dubna pilně a nepřetržitě sedí na hnízdě. Na kolika vajíčkách zatím nevíme. Zprvu jsme se domnívali, že tu snad máme jiný pár, ale ouha, opak je pravdou. Pan Heřman už zase občas zkouší, zda by se mu nepodařilo z nějakého toho auta v blízkém okolí ulomit anténu. Párkrát byl již vyhnán, a tak uvidíme, zda toho zanechá a bude se více věnovat hnízdu. Každopádně, pokud nedojde k něčemu nepředvídanému, tak by se měli po 20. květnu začnou líhnout čápata.

Držme jim palečky.

J.R.

 

Tak už je tu máme oba 〰️〰️pátek 31.3. v 16.45 přiletěl první, celý urousaný a unavený. Na hnízdě se zdržoval minimálně a sám až do (4.4.) úterních 13.15, kdy přiletěla na hnízdo i paní Čápová. Nyní, po počátečním okukování okolí a hnízda se již i pářili. Tak uvidíme, co přinesou příští dny.

J.R.

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...

Letošní masopust jsme všichni přítomní začali otázkou, zda se v obci ví či neví, že je dnes tradiční heřmanická akce - masopustní průvod masek, který se opět konal po dvouleté nechtěné pauze.

Starosta dal průvodu povolení a masopustní veselí mohlo začít. Masky i přihlížející se přemístili připraveným autobusem na statek k Jůvom, kde nás mile přivítali a kde na nás silně zapůsobilo setkání s paní Boženkou Jůvovou, která v únoru oslaví nádherných 100 let. Choceňačka jí zahrála pod okny a ona nám všem popřála zdraví, aby v naší zemi bylo dobře a měli jsme se rádi.

Následoval pěší přesun do stodoly bývalého zájezdního hostince na Borovou, který na chvíli opět díky masopustnímu veselí ožil. Další zastavení nás čekalo v Chotěšinkách, na jejich náměstí u poštovních schránek, odkud jsme se opět autobusem přesunuli do Chotěšin, kde jsme absolvovali další čtyři milá zastavení. Všude kde jsme byli, jsme se krásně pobavili, zatancovali si a osvěžili se slanými, sladkými i tekutými dobrotami. Všem hostitelům srdečně děkujeme za jejich pohostinnost.

Masopustní veselí jsme ukončili tradičním pohřbením basy u hasičské zbrojnice v Chotěšinách, kde pak na nás čekalo teplíčko a občerstvení, o které se postarali místní občané. I přes malou účast masek i přihlížejících se letošní masopust opět vydařil a všichni přítomní si ho moc užili. Děkujeme kapele Choceňačce, která průvod hudebně doprovázela, a hlavně Miloši Víchovi „Heřmanovi“, který průvod doprovázel slovně a většinou né jedno oko zůstalo suché při jeho vtipných komentářích.

Foto M. Gregorová

Foto J. Rensa

 

Klidová zóna Heřmanka

Níže máte možnost prohlédnout si 3 pracovní verze studie klidové zóny Heřmanky - veřejného prostoru uprostřed Městyse České Heřmanice, které vznikly na základě zadání, které bylo vytvořeno se zapojením veřejnosti nejprve v říjnu 2017 a po té v únoru 2018, kde byli přítomni již i oslovení architekti.

Zájmem kreativní skupiny občanů bylo, aby místo sloužilo jako místo setkávání, a to mezigeneračně - od dětí po seniory - a současně aby skýtalo jednotlivým skupinám jak aktivity, tak odpočinek. Mělo by se jednat o prostor ze všech stran přirozeně přístupný a vybízející ke vstupu - samozřejmě bez bariér. Účastníci setkání preferovali v prostoru stavbu komunitního domu pro seniory, kde se nabízí využití přízemí jako veřejné (a mezigenerační - např. i ordinace lékaře/ů). Značný zájem je na přítomnosti vody ve venkovním prostoru v různých podobách. Výzvou pro architektonický návrh byl vzájemné sladění různých druhů aktivit tak, aby se zájmové skupiny vzájemně neomezovaly a neohrožovaly. Důraz na zeleň (stromy) a použití přírodních materiálů by měly jak pro občany, tak pro návštěvníky zdůrazňovat venkovsky charakter (příjemného) místa, tak aby střed městyse sám vybízel k návštěvě.

Začátkem listopadu je plánované další veřejné setkání, kde se budete moci k daným studiím vyjádřit. Přesný termín bude zveřejněn min. 14 předem. Na studie je možné nahlédnout i na úřadu městyse, kde jsou pro Vás připravený k nahlédnutí v papírové podobě.

Pracovní verze studie (obecná část, varianty 01 až 03)

Obecná část - základní info

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkaz na videa s vizualizací 

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkazy na 3D model všech tří variant k virtuálnímu "procházení":

varianta01: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: tAePANtOrp

varianta02: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: LHz6y2CxEa

varianta03: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: FwO6M1byhf