Aktuality

Již potřetí za posledních osm let se v Českých Heřmanicích potkali spoluobčané při zahájení práce na plánu do budoucna. Po dlouhodobé strategii, která vznikla komunitně v roce 2014 a kde se na úvodním setkání sešlo na 80 lidí a střednědobém plánu z roku 2017, který končí letos, v úterý 14. června odstartovala práce na „Střednědobém komunitním plánu Městyse České Heřmanice na roky 2023 - 2028“ spolufinancovaném z programu „Podpora zpracování strategických dokumentů obcí Pardubického kraje“.

Pozváni byli všichni občané všech místních částí, avšak po dvou letech pandemických uzávěr, kdy obecní život strádal, se úvodní komunitní dílny zúčastnilo 18 občanů. Sympatické bylo, že vedle tradičních „opor“ obecního života se na práci podíleli i nově přistěhovaní sousedé.

Práce bude pokračovat v září, termín včas oznámíme a budeme se těšit, že se objeví další nové tváře, kterým není život v našem městysu lhostejný.

Městys České Heřmanice a Svatojakubská farnost Vás zvou na již tradiční 6. ročník Staročeského pouťového jarmarku, který se bude konat v sobotu 30.7.2022 od 9.30 do 14.30 hod. u kostela sv. Jakuba v Českých Heřmanicích.
Těšit se můžete na stánky s různými tradičními českými výrobky a regionálními pochutinami. Nebudou chybět ani ukázky řemeslné práce, výstava „Netradiční architektura“, zábava a dílničky pro děti, hudební doprovod a občerstvení v mnoha podobách včetně osvěžující domácí zmrzliny.

Staročeský pouťový jarmark 2021

 

Z důvodu čerpání dovolené v pátek 1.7. a v pondělí 4.7. nebude na úřadě městyse prováděno ověřování listin a podpisů a přihlášení k trvalému pobytu a také bude v pondělí 4.7. zkrácena provozní doba do 14.00 hod.

V červenci bude v kiosku na hřišti otevřeno v úterý, čtvrtek a v pátek vždy od 18 hodin.

Ve středu 29. černa bude knihovna zavřena. O prázdninách bude otevřeno pouze v pondělí od 15 do 17 hod.

Na základě vyjádření Pardubického kraje Vám předáváme informace o situaci v autobusové dopravě, která nastala v souvislosti se zahájením služeb nových dopravců. V současné době se ukazuje jako největší problém nedostatek řidičů u dopravce BusLine Pardubicko s.r.o., který převážně zajišťuje dopravu v okresech Ústí nad Orlicí a Svitavy. Nedostatkem řidičů dochází k nezajištění dopravních spojení.

Seznam nezajištěných spojů naleznete na https://www.oredo.cz/ v sekci Pardubický kraj.

Informace o nezajištěných spojích dopravce zasílá v odpoledních hodinách předcházejícího dne.  

Linka 680 818:  Litomyšl - České Heřmanice - Choceň/Choceň - České Heřmanice - Litomyšl

Linka 700 932: Česká Třebová - Sloupnice - České Heřmanice - Vysoké Mýto/ Vysoké Mýto - České Heřmanice - Sloupnice - Česká Třebová

 

8.6.2022

V posledních dnech se opět množí dotazy, jak je to s tím naším čapím párem.

Tak tedy: Zpočátku vše nasvědčovalo, že zahnízdí. Bohužel, opak je pravdou. Jaký je důvod, či příčina, se mně doposud nepodařilo vypátrat a asi ani nepodaří. Skutečností je, že dokáží na hnízdě sedět klidně celý den, ale pak jsou chvíle či hodiny, kdy na hnízdě není ani jeden. Bohužel poskakování po autech je bavit nepřestalo, leč to provozují již s menší intenzitou. Ale našli si jinou oblibu - vyhání ze školních komínů a větraček kavky, kterým se to ale vůbec nelíbí. A tak lze pozorovat mnohdy dost humorné scénky, jak se hašteří o místo na komínech. S povzdechem koukávám na webové kamery na okolních hnízdech, jak přicházeli na svět čápata, jak postupně rostou a podobně. Zdá se, že letošní populace by mohla být docela početná, protože se to v hnízdech mláďaty jenom hemží.  

A ještě jednu poznámku si dovolím ke kameře na našem hnízdě. Tak pokud by měla situace nadále pokračovat touto cestou, tak říkám montáži kamery zatím rázně NE. Byla by to jenom zbytečná investice. Až vychovají alespoň jednu generaci, nebo hnízdo obsadí jiný normální pár, pak jsem ochoten se o ní znovu bavit.

JR

DSCN2499 DSCN2500

 

2.5.2022

Po obsazení hnízda celým párem prozatím nic nenasvědčovalo, že budeme sledovat věci, kterých jsme v dlouhé řadě minulých let byli svědky. Leč bohužel, zatím až do 30.4. prakticky vidíme stále stejnou situaci a to v podobě toho, že občas přinesou nějaký ten materiál na hnízdo, páří se, několik hodin v kuse jeden z nich sedí na hnízdě a nebo naopak řadu hodin na hnízdě není ani jeden, což svědčí o jednom - zatím nezahnízdili a obávám se, že asi již nezahnízdí.
Co ovšem nezapomněli, je špinění a poškozování aut v blízkém, nebo vzdálenějším okolí.
Zatím jsem neměl možnost do hnízda pomoci techniky nahlédnout, zda v něm jsou nějaká vejce, či nikoliv. S posteskem mohu jenom konstatovat, že na mnohých hnízdech v blízkém, či vzdáleném okolí již čápi zahnízdili a sedí v průměru na čtyřech vejcích v hnízdech (v mnohých dokonce i pěti) již skoro čtrnáct dní. Dle chování tohoto páru se lze domnívat, že s největší pravděpodobností je samice neplodná, ale hnízdo se budou snažit udržet i nadále. Rád bych se mýlil, ale asi nejsem daleko od pravdy. Uvidíme, co přinesou příští dny ...

JR

 

Čápi jsou tu 😊

11.4.2022

DSCN1969  DSCN1974

První čáp přiletěl ve středu 6.4. mezi 15,30 až 15,45 hodin. Obhlédl hnízdo, odpočinul si a po cca půlhodině odletěl na kontrolu k rybníkům. Po cca hodině se vrátil, poseděl na hnízdě a opět vyrazil do terénu. Ve čtvrtek a pátek byl střídavě na hnízdě a v terénu. Občas už donesl na hnízdo nějakou tu větévku.

K mému velkému překvapení v sobotu 9.4. v té šílené čusteřici (hnusném počasí) dorazil druhý z páru a podle velikosti samička. To bylo těsně před 14. hodinou. Po přivítání a sáhodlouhém klapání došlo i vzápětí na páření. Byli nějakou dobu v terénu a pak se oba přiřítili na hnízdo.

Bohužel se stalo, čehož jsem se tak trochu obával: Po 15. hodině dorazil třetí kus a chtěl na hnízdo také. Naštěstí k žádným bojům zatím nedošlo a pár dával dost důrazným klapáním najevo, že tu jsou pány oni. Po chvíli kroužení kolem hnízda odletěl, ale cca po hodině se objevil znovu a situace se opakovala. Docházím k závěru, že ten pár je ten nový z loňska a ten třetí jedinec je z toho původního páru, který tu hnízdil řadu roků před nimi…

Uvidíme, co se bude dít dále. Snad to chudák pochopí a odletí a dá pokoj. Jinak by mohly být zase problémy.

J. Rensa

Zveme Vás na společné setkání nad projektem ke stavbě Modernizace silnice II/317 České Heřmanice - průtah. Tato stavba by měla být zahájena v průběhu 2 -3 let a řeší budoucí bezpečnostní úpravy na vjezdu do městyse a náměstí a současně s tímto projektem bude řešena výstavba chodníků, odvodnění silnice a veřejné osvětlení. Toto setkání se uskuteční 2.6. 2022 v KD v Českých Heřmanicích od 18.00 hod.

V odkazu níže je přiložená vypracovaná projektová dokumentace k této stavbě. 

Projektová dokumentace

 

Všichni jste srdečně zváni.

Loading...

okdaz na INTERKATIVNÍ MAPU ZDRAVOTNÍ PÉČE V PARDUBICKÉM KRAJI

Loading...

Klidová zóna Heřmanka

Níže máte možnost prohlédnout si 3 pracovní verze studie klidové zóny Heřmanky - veřejného prostoru uprostřed Městyse České Heřmanice, které vznikly na základě zadání, které bylo vytvořeno se zapojením veřejnosti nejprve v říjnu 2017 a po té v únoru 2018, kde byli přítomni již i oslovení architekti.

Zájmem kreativní skupiny občanů bylo, aby místo sloužilo jako místo setkávání, a to mezigeneračně - od dětí po seniory - a současně aby skýtalo jednotlivým skupinám jak aktivity, tak odpočinek. Mělo by se jednat o prostor ze všech stran přirozeně přístupný a vybízející ke vstupu - samozřejmě bez bariér. Účastníci setkání preferovali v prostoru stavbu komunitního domu pro seniory, kde se nabízí využití přízemí jako veřejné (a mezigenerační - např. i ordinace lékaře/ů). Značný zájem je na přítomnosti vody ve venkovním prostoru v různých podobách. Výzvou pro architektonický návrh byl vzájemné sladění různých druhů aktivit tak, aby se zájmové skupiny vzájemně neomezovaly a neohrožovaly. Důraz na zeleň (stromy) a použití přírodních materiálů by měly jak pro občany, tak pro návštěvníky zdůrazňovat venkovsky charakter (příjemného) místa, tak aby střed městyse sám vybízel k návštěvě.

Začátkem listopadu je plánované další veřejné setkání, kde se budete moci k daným studiím vyjádřit. Přesný termín bude zveřejněn min. 14 předem. Na studie je možné nahlédnout i na úřadu městyse, kde jsou pro Vás připravený k nahlédnutí v papírové podobě.

Pracovní verze studie (obecná část, varianty 01 až 03)

Obecná část - základní info

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkaz na videa s vizualizací 

varianta 01

varianta 02

varianta 03

 

odkazy na 3D model všech tří variant k virtuálnímu "procházení":

varianta01: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: tAePANtOrp

varianta02: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: LHz6y2CxEa

varianta03: e-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. heslo: FwO6M1byhf